Calculating the Abundance (percentage) of an Isotope
Example: Copper consists of two isotopes, copper-63 and copper-65. Its relative atomic mass is 63.62. Find the abundance of each isotope.
Let y/100 = abundance of copper-63
Let (100-y)/100 = abundance of copper-65
63.62 = (y/100 x 63) + [(100-y)/100 x 65]
63.62 = 63y +6500 – 65y
-2y = -135
y = 69
Abundance of copper-63 = 69%
Abundance of copper-65 = 100 – 69 = 31%
